• pl
  • en

Odbudowa instalacji polietylenu w zakładach Unipertol w Czechach

27.07.2016

Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A. obecnie uczestniczy w odbudowie zakładu Unipetrol w Czechach, gdzie latem 2015 roku doszło do dużego pożaru.

- Zakres MZRP obejmuje dostawę i montaż konstrukcji stalowej czterech pieców, które są częścią instalacji polietylenu - wyjaśnia Jarosław Pietrzyk, prezes MZRP S.A.

- Z uwagi na krótki czas realizacji, prace montażowe rozpoczęto jeszcze w trakcie demontażu zniszczonej instalacji. Na placu nieopodal docelowej lokalizacji zamontowano konstrukcję stalową, na które została podczepiona nowa instalacja.

Obecnie budowa jest na etapie transportu i montażu modułów na wykonane już nowe fundamenty. Transport jest realizowany na dwóch specjalistycznych platformach SPMT, przeznaczonych do przewozu ciężkich konstrukcji. Najcięższe przetransportowane i już zamontowane moduły ważyły po 390 ton. Transport pionowy elementów instalacji realizowany jest specjalistycznym dźwigiem gąsienicowym Terex o maksymalnym udźwigu aż 500 ton, a to także pokazuje skalę wyzwania.

- Prace prowadzimy na zlecenie holenderskiej firmy Technip, która jest generalnym wykonawcą projektu - informuje prezes Pietrzyk.

Spółka uczestniczy w stawianiu trzech mostów, a dodatkowo remontuje ogromny piec. Pracujemy przy budowie łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki.

- Pozyskaliśmy też w ostatnim czasie zlecenia na wykonanie modernizacji instalacji mocznika ZAK S.A., będziemy również realizować prace na projekcie EFRA w Lotos Gdańsk - opowiada prezes Pietrzyk.

W maju rozpoczął się też remont tzw. wielkiego pieca Nr 5 w Hucie Arcelor Mittal w Krakowie, gdzie MZRP również ma sporo pracy, a kontrakt powinien zakończyć się w wakacje.


Łącznie w portfelu zamówień MZRP ma już około 170 milionów złotych, ale jak ocenia prezes, minimum na ten rok to kwota 200 mln zł.  

- Dlatego stale pracujemy nad pozyskaniem nowych kontraktów - podkreśla Pietrzyk.

Przypomnijmy, że MZRP słynie także z budowy konstrukcji wież wiertniczych. W tym roku o te zlecenia jest jednak trudniej, bo spadek cen ropy przełożył się na branżę poszukiwań złóż. Kilka projektów wręcz wstrzymano.