• pl
  • en

Wieża wiertnicza na Morzu Kaspijskim

09.03.2016

Wieża wiertnicza wykonana przez Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A. stanie na Morzu Kaspijskim. Pierwszy raz spółka nadzoruje montaż.

To nie są łatwe kontrakty, bo kilkusettonowe konstrukcje, ustawiane na morzach, muszą wytrzymać potężne obciążenia, a wykonanie wymaga dużego reżimu technologicznego.

- Po raz pierwszy nasz klient zaproponował nam, abyśmy nadzorowali montaż wieży - opowiada Jarosław Pietrzyk,  prezes MZRP SA. - Obecnie dwóch inżynierów naszej spółki, Rafał Marek i Damian Giżycki, prowadzi nadzór w stoczni w Baku, w Azerbejdżanie. To nowe doświadczenie zarówno dla firmy, jak i naszych pracowników, które może przyczyni się do  rozszerzenia współpracy również w tym obszarze na kolejnych projektach.

W roku 2015 MZRP zrealizował dostawę kolejnych trzech wież wiertniczych dla projektów COBALT w Korei, CDC w  Azerbejdżanie i DRU2 w Brazylii. Łącznie od początku współpracy z partnerem norweskim spółka wyprodukowała już 21 takich konstrukcji.

- W ubiegłym roku trzy projekty zostały rozszerzone o dostawę rurociągów technologicznych oraz specjalnych obudów wież - podkreśla Pietrzyk. - Łącznie spółka uzyskała z tego tytułu sprzedaż przekraczającą 40 mln zł, co było istotnym elementem w całorocznej działalności.

W 2016 roku to się może  jednak zmienić. Spadek cen ropy przełożył się na branżę szukającą nowych złóż.  - Kilka projektów prowadzonych przez naszego klienta zostało zawieszonych lub wręcz wstrzymanych. Takim przykładem jest kontrakt na dostawy wież do Brazylii z serii DRU - dostarczyliśmy już trzy wieże z planowanych siedmiu - tłumaczy Jarosław Pietrzyk.

Produkcja kolejnej powinna właśnie się rozpoczynać, ale spółka nadal czeka na decyzję klienta o kontynuacji projektu.

- Z naszej strony produkcję taką możemy rozpocząć w każdej chwili, gdyż są to produkty powtarzalne, wykonywane na bazie tej samej dokumentacji - tłumaczy Pietrzyk.